الف) تعریف MSSP

معمولاً امضاء دیجیتال توسط یک دستگاه ایجاد امضاء الکترونیکی یا برنامه کاربردی مشخص انجام می¬شود، اما مردم اشتیاقی برای استفاده از این دستگاه ها به عنوان بخشی مجزا ندارند. بنابراین بحث امضاء موبایل مطرح گردیده است.

امضاء موبایل مکانیزم احراز هویت امنیتی نسبتاً جدیدی است که یک نوع ویژه ای از امضاء الکترونیکی می باشد. این تکنولوژی سهولت بسیاری برای کاربران به ارمغان می آورد و به شرکت ها و موسساتی نظیر بانک ها در صرفه جویی هزینه ها کمک می کند .

این طرح از اصلی ترین زیرساخت¬های دولت الکترونیک خواهد بود که می تواند توسعه خدمات دولت الکترونیک را با امنیت بالا برای شهروندان فراهم کند.

در حال حاضر شرکت اعتماد هوشمند آینده زیر مجموعه گروه هلدینگ تک وست، اولین و تنها ترین شرکتی می¬باشد که امضای همراه را به صورت کاملا بومی مطابق با استانداردهای جهانی ETSI TS 102 204 و ETSI TS 102 207 پیاده سازی کرده است و در اپراتور مجازی هلدینگ تک وست راه اندازی نموده است.

ب) مزیت استفاده از امضای همراه

  • کاربر، نیاز به حفظ کردن کلیدهای گوناگون برای انجام عملیات امضا ندارد.
  • به خاطر سپردن تنها یک پین‌کد، که آن هم معمولاً یک عدد ۴ رقمی است، برای دسترسی او به کلید اصلی‌اش کافی است و با به خاطر سپردن آن، همه فعالیت‌های امنیتی قابل انجام است.
  • برخلاف برخی راه حل‌ها، پایگاه داده‌ای از کلیدها وجود ندارد که لو رفتن آن، همه کلیدها را فاش کند.
  • کلید خصوصی به هیچ‌وجه از سیم‌کارت خارج نمی شود. حتی خود کاربر نیز نمی‌تواند مستقیماً به آن دست یابد. در نتیجه، خطای احتمالی کاربر نیز کلید را آشکار نخواهد کرد.
  • به دست آوردن پین‌کد، فایده‌ای برای نفوذگر نخواهد داشت.؛ زیرا هیچ‌کاری بدون حضور فیزیکی سیم‌کارت انجام نخواهد شد.
  • استفاده از موبایل به‌اندازه‌ای رواج یافته است که تقریباً همه افراد، موبایل خود را همیشه به همراه دارند و به محض مفقود شدن یا سرقت آن، می‌توانند با اقدام به موقع، از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری کنند.

ج) سرویس‌ها و کاربردهای مختلف مبتنی برMSSP

د) ذینفعان کلیدی در امضای همراه

ارائه دهندگان خدمات آنلاین

اپراتورهای تلفن همراه

دولت و حاکمیت

مشتری